Jak správně aplikovat parfém

Zamýšleli jste se někdy nad tím, zda parfém používáte správně? Neexistují pro to sice žádná pevná pravidla, avšak existuje pár fíglů, díky nimž výdrž své oblíbené vůně můžete prodloužit.

Zaměřte se na pulzní body

U klasických parfémů se doporučuje aplikovat vůni na pulzní body, tedy nejvíce prokrvená místa na pokožce. Jedná se o vnitřní zápěstí, pokožku za ušima, oblast krční tepny, loketní jamky nebo třeba dekolt. Prokrvené oblasti přirozeně vyzařují teplo, což pomáhá rozvinutí vůně. Pokud je však parfém čistě přírodní, nemusíte nad tím nijak složitě hloubat – není až tak důležité, kam ho aplikujete. Protože pokud si ho nanesete např. do dekoltu, nehrozí vám, že se vám z něj při závanu větru rozbolí hlava. 

Tip: Precizní nanesení vůně, například na cestách, vám usnadní parfémové oleje v roll-onu. 

Kolik parfému je tak akorát

Koncentrace parfému určuje jeho intenzitu. Takže čím koncentrovanější vůni máte, tím menší množství byste měli aplikovat. U slabších koncentrací pak můžete vůně nanést více. Obecné pravidlo ale zní: zmáčknout rozprašovač na flakonku 2–4krát. Toaletní voda vám v průměru vydrží mezi 3–6 hodinami, parfémovaná voda/parfém pak logicky déle. Pokud budete mít během dne pocit, že už ze sebe vůni necítíte, můžete ji osvěžit – tady už stačí jen jedno stříknutí. Myslete ale na to, že si náš vlastní mozek na vůni, kterou sami nosíme, velmi rychle zvykne. Můžete tak mít třeba už po hodině pocit, že parfém necítíte.

897A5284

Na pokožku, nebo na oblečení?

Na oblečení parfémy vydrží vonět déle. Nicméně některé vonné složky mají výraznou barvu, a mohou tak zanechávat skvrny zejména na jemných tkaninách jako vlna či hedvábí. Opatrní buďte také u šperků, protože parfém může některé kovy zmatnit nebo jinak narušit. Jak tedy minimalizovat riziko, že si poničíte svůj oblíbený svetřík nebo řetízek? Asi už správně tušíte, že je vhodné parfém aplikovat ještě předtím, než se obléknete a ozdobíte šperky. Existuje nicméně ještě jedna varianta – stříknout parfém do vzduchu a projít se vzniklou voňavou mlhou. A co parfém do vlasů? Toho se bát nemusíte, ovšem při dlouhodobém používání může obsažený alkohol vlasy vysušovat.

Věděli jste, že: přírodní parfémy působí na náš limbický systém? Dokáží podobně jako éterické oleje snížit stres či ovlivnit naše emoce i celkové psychické rozpoložení.

Zlozvyk jménem roztírání vůně

Také máte ve zvyku si parfém jakoby roztírat na zápěstí, protože jste někde slyšeli, že to pomůže rozvinutí vůně? Možná jste dodnes netušili, že tím pokaždé naděláte víc škody než užitku… Pokud parfém po aplikaci na pokožku třete, ničíte tím vonné molekuly. A to v praxi znamená, že se pak vůně nemusí rozvinout tak, jak by měla. Respektive se rychle odpaří vrchní a střední tóny a vy už chvilku po aplikaci ucítíte samotný základ vůně, což je opravdu škoda.

897A2395

Jak prodloužíte výdrž parfému

Na závěr vám dáme ještě několik praktických tipů, jak výdrž své oblíbené vůně naopak podpoříte. Například tím, že:

  • budete pravidelně používat tělové mléko či krém – na dostatečně hydratované a vyživené pokožce vydrží parfém déle
  • zkusíte vůni vrstvit – použijete tělové mléko, sprchový gel či další produkt se stejnou vůní, jakou má váš parfém
  • nanesete parfém na oblečení za savého materiálu – například bavlna, lyocell nebo vlna
  • nebudete si vybírat ryze citrusové vůně – citrusy či máta patří mezi silně těkavé látky, takže nemají moc velkou výdrž (naopak je to u pačuli, vanilky, pižma či různých pryskyřic)
  • naučíte se parfém správě skladovat – sluneční světlo, vysoké teploty nebo kyslík, to vše může zhoršit kvalitu vaší oblíbené vůně

Vybíráte si parfém a stále váháte? Pak využijte možnost koupě vzorečků. Na e-shopu i v prodejně jich máme opravdu mnoho, od různých značek, a netrpělivě na vás čekají. :)