Koncentrace vůní
Tápete v názvech, jako je Eau de Toilette či Eau Fraîche? Nebo každou vůni prostě označujete jako parfém? Možná to zní na první pohled složitě, ale díky našemu článku se v názvosloví vůní hravě zorientujete.
Vůně a jejich složení
Každá vůně, ať už jde o toaletní vodu, nebo čistý parfém, obsahuje tři hlavní složky. A sice alkohol, destilovanou vodu a vonnou složku, kterou bývají esenciální oleje. Právě poslední zmíněná složka může mít různou koncentraci, od 1 do nějakých 20 i více procent. Z toho už možná odtušíte, že čím více této vonné složky vůně obsahuje, tím bude intenzivnější.
Podle koncentrace se vůně dělí do 5 kategorií, kterými jsou:
- Eau Fraîche – česky osvěžující voda/tělová mlha
- Eau de Cologne – neboli kolínská voda
- Eau do Toilette – v překladu jednoduše toaletní voda
- Eau de Parfum – v češtině se uvádí jako parfémovaná voda
- Eau de Parfum Intense/Extrait de Parfum – neboli parfémový extrakt
Eau Fraîche alias tělová mlha
… někdy i tělový závoj/závojíček. Jde o vůni s nejnižší koncentrací vonné složky (1–3 %). Když k ní přičichnete, voní pouze lehce a zároveň po aplikaci nejrychleji vyprchá. Právě z tohoto důvodu doporučují parfémáři Eau Fraîche nanášet třeba na oblečení nebo celoplošně na tělo. Nízká koncentrace vonné složky má své výhody – nelze to s ní přehnat, takže ji oceníte například v teplém a vlhkém počasí. A muži ji mohou používat i místo vody po holení.
Tip, jak provonět vlasy: Klasický parfém není úplně vhodný, protože vzhledem k obsaženému alkoholu může vlasy vysušovat. Někteří výrobci proto dnes nabízejí speciální vůně do vlasů. Ty obsahují menší podíl vonné složky, ale i alkoholu, a navíc bývají obohacené o pečující složky.
Kolínská voda a její historie
Pojem „kolínská voda“ se zrodil v Kolíně nad Rýnem, a to už v roce 1709. Parfémář Johann Maria Farine tehdy vytvořil unisexovou vůni „Kölnisch Wasser“ (česky právě kolínská voda). Jednalo se o osvěžující směs citrusů, proto i dnes tradiční kolínské vody sází na složky jako bergamot, petitgrain nebo citron. Eau de Cologne obsahuje 2–5 % vonné složky, což v praxi znamená, že vyprchá za cca 2 až 4 hodiny. Aplikovat ji můžete kdykoliv během dne na tělo, vlasy i oblečení.
Toaletní voda jako střední cesta
Nejrozšířenější koncentrace a zároveň ideální volba pro každodenní použití, která je díky své příznivé ceně dostupná každému. V toaletní vodě najdete mezi 6 a 12 % vonné složky a v závislosti na konkrétním složením si její vůni můžete užívat po dobu 3–6 hodin. Stačí dvě až tři stříknutí na pulzní body, tedy krk, zápěstí či loketní jamky. Nebo toaletní vodu nastříkejte do vzduchu a vzniklou mlhou se projděte.
Eau de Parfum neboli parfémová voda
Parfémová voda poněkud luxusnější a intenzivnější záležitostí než voda toaletní. S obsahem 10–20 % vonné složky je to už docela držák, který vám poskytne celodenní (případně celonoční) potěšení. Používejte ji s mírou, ideálně opět na pulzní body. V parfémové vodě bývá dominantní složkou srdce. Tedy ta část vonné kompozice, která přichází ke slovu asi čtvrt hodiny po nastříkání vůně a udává celý charakter vůně.
Extrait de Parfum pro fajnšmekry
Pokud vám ani parfémová voda nestačí a chcete opravdovou třešinku, pak mrkněte na Eau de Parfum Intense/Extrait de Parfum. Má vůbec nejvyšší koncentraci vonné složky, tj. více než 20 %, čemuž logicky odpovídá i vyšší cena. Na druhou stranu, téhle vůně stačí použít doslova pár kapek – vzhledem k vysoké koncentraci bývají flakonky bez rozprašovače. Konečky prstů ji zlehka „naťukejte“ přímo na pokožku. U nás seženete parfémový extrakt BOIS IMPERIAL od Essential Parfum nebo dva kousky od Renier Perfumes, konkrétně Extrait de Parfum De Lirius a Ris Tanama.
Celou nabídku niche vůní, které seženete jak v našem brněnském obchůdku, tak na e-shopu, si můžete prohlédnou tady. Spousta z nich je k mání i jako vzorek na vyzkoušení.